Kutatásaim

Főoldal / Home

 

Kutatásaim

 

Révai Miklós és kora

A 18. század végi magyar irodalomtörténetnek kiemelkedő alakja volt Révai Miklós, akire irodalomszervezőként, nyelvészként, költőként egyaránt érdemes visszaemlékeznünk. Az ő nevéhez füződik a magyar tudós társaság szervezésének, mozgatásának ügye az 1780-as évek végén, az 1790-es évek elején. Nyelvészként legfontosabb eredménye a magyar etimologikus alapú grammatika és helyesírás megteremtése, illetve normatívvá tétele volt.

Révai személyének és az őt körülvevő irodalmi környezetnek kapcsolatáról készítettem egy irodalomszociológiai nézőpontú tanulmánygyűjteményt. Ebben a könyvben azt vizsgáltam, hogy milyen irodalmi viszonyban állt kortársival, illetve az akkori irodalmi intézményekkel, mint például az iskolával, a tudós társaságokkal.

 

A magyarországi irodalmi intézménytörténet

A magyarországi irodalmi intézménytörténeti kutatást még 2001-ben kezdtem el egy ItK-ban publikált cikkel. Ebben az írásban felvázoltam, miként lehetne adatbázisba rendezni azokat az adatokat, amelyek ennek a kornak (klaszikus századforduló kb. 1780-1820-ig) rendelkezésünkre állnak irodalmi intézményeinkről.

Ezek után egy OTKA-kutatás keretében elkezdtük gyűjteni és feldolgozni ezeket az adatokat. Ennek nyomán készült el az Irodalmi Intézménytörténeti Adatbázis, amelyet a www.intezmenytortenet.hu honlapon lehet megtekinteni.

Az adatbázis közel 400 személy szociológialiag leírható/feldolgozható adatát tartalmazza, beleértve azt is, hogy ki melyik irodalmi intézménynek, táraságnak, folyóiratnak volt a tagja.